KULowskie spotkania literackie

17 Mar, 2017

KULowskie spotkania literackie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z dr hab. Michałem Rusinkiem – 16 marca 2017 r. był on gościem KUL-owskich spotkań literackich.
Towarzystwo Przyjaciół KUL było współorganizatorem tego wydarzenia.

Michał Rusinek jest krakowianinem, absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. W 2002 roku obronił doktorat pt. „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2012 roku na podstawie pracy „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figur”.
Mówi o sobie, że „wykłada (na UJ), przekłada (z angielskiego) i układa (wierszyki itp.)”. Prowadzi wykłady i konwersatoria z teorii literatury, retoryki i przekładu artystycznego. Napisał kilkadziesiąt artykułów naukowych, głównie z zakresu retoryki i teorii literatury na polonistyce, w Podyplomowym Studium Retoryki oraz w Studium Literacko-Artystycznym. Jest autorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek dla dzieci i dorosłych. Napisał m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figur”, „Retoryka podręczna, czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”, „Co ty mówisz? Magia słów, czyli retoryka dla dzieci”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Limeryki”, „Księga potworów”, „Jak robić przekręty? Poradnik dla dzieci”, „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”, „Wierszyki domowe”.
Pisuje felietony o książkach i języku, publikuje limeryki i drobne formy literackie. Stale współpracuje z portalem xiegarnia.pl, gdzie nagrywa felietony i recenzuje ciekawe książki.
Jest także autorem tekstów piosenek m.in. dla Doroty Miśkiewicz, Anny Marii Jopek i Grzegorza Turnaua.
W latach 1996-2012 był sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Od roku 2005 zasiada w Komisji Żywego Słowa przy Radzie Języka Polskiego PAN. Od 2012 roku zarządza Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Prywatnie jest mężem Barbary i tatą Natalii i Kuby. Wielbicielem Jamesa Bonda, dobrego jedzenia i sportowych marynarek.

Relację z tego spotkania możecie Państwo znaleźć tu

Rozmowa z Michałem Rusinkiem

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *