50. rocznica deklaracji Soboru Watykańskiego II “Nostra aetate” – konferencja na KUL

19 Paź, 2015

50. rocznica deklaracji Soboru Watykańskiego II “Nostra aetate” – konferencja na KUL

W tym roku mija 50. rocznica deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate, w związku z tym Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Miasto Lublin organizują Międzynarodową Konferencję Naukową Deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” – pięćdziesiąt lat po (1965-2015). Spotkanie odbędzie się 27 października 2015 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Kolegium Jana Pawła II s. 1031).

Będziemy gościć m.in. Naczelnego Rabina Rzymu Riccardo di Segni, który mówił będzie o dialogu żydowsko-chrześcijańskim, prof. Magdalenę Teter z USA, która przedstawi wykład „Żyd teologiczny i Żyd rzeczywisty w historii stosunków katolicko-żydowskich”, słowo wprowadzające w spotkanie wygłosi bp Mieczysław Cisło – Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. W dyskusjach panelowych wezmą udział specjaliści w dziedzinie relacji chrześcijańsko-żydowskich, m.in. prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Jan Grosfeld, Rabin Michael Schudrich, Grzegorz Linkowski.

Konferencja stanowić będzie światowe forum wymiany wiedzy oraz wzajemnych doświadczeń na płaszczyźnie relacji polsko-żydowskich. Skierowana jest ona do całej społeczności akademickiej oraz do wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny, w szczególności ludzi młodych, z myślą o których przygotowane zostały konspekty na lekcje religii na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego pod patronatem Muzeum w Auschwitz-Birkenau i Instytutu Pamięci Narodowej.

Ważnym elementem spotkania będzie nabożeństwo „Opłakiwania Żydów”, które nawiązuje do inicjatywy metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. Pierwsze modlitewne spotkanie w intencji ofiar Holocaustu na Lubelszczyźnie odbyło się 24 maja 2001 r. w Piaskach. Kolejne w miejscowościach, w których istniały duże społeczności żydowskie: w Izbicy, Tarnogórze, Kazimierzu Dolnym, Trawnikach i Łęcznej. Tym razem, pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego, chcemy spotkać się w Lublinie, przy ul. Podwale 15 (27 października 2015, godz. 18.00) w miejscu, gdzie dawniej tętniła życiem dzielnica żydowska, a teraz nieustannie świeci „Latarnia Pamięci”, przypominająca o przeszłości Lublina. W nabożeństwie uczestniczyć będą Naczelny Rabin Rzymu Riccardo di Segni oraz Rabin Michael Schudrich. Po nim odbędzie się krótkie Oratorium przygotowane przez Bramę Grodzką Teatr NN.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Konferencja jest współfinansowana przez Miasto Lublin.

Organizatorzy konferencji: Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Towarzystwo Przyjaciół KUL, Katedra Etyki KUL, Katedra Socjologii Grup Etnicznych i Społeczeństwa Obywatelskiego KUL, Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL, Miasto Lublin.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *