Towarzystwo Przyjaciół KUL ARTcamp – KULturalne lato w Polsce trwa
Aktualności

ARTcamp – KULturalne lato w Polsce trwa

11 sierpnia 2022

Prawie 30 młodych ludzi z ośmiu krajów Europy bierze udział w obozie wakacyjnym w Kazimierzu Dolnym. Nastoletni przedstawiciele Polonii zatrzymali się w Rajchertówce – Domu Pracy Twórczej KUL. Młodzi z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Francji, Grecji, Belgii, Niemiec i Węgier podczas „ARTcampu – KULturalnego lata w Polsce” nie mogą narzekać na brak atrakcji – ich pobytowi towarzyszą warsztaty, wycieczki i dużo dobrej zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamięć o własnych korzeniach, poznawanie kultury Polski, także jej bogatej historii, jest kluczowa dla tożsamości osób, które na co dzień żyją w wielu krajach Europy i świata. Poprzez nasz dwutygodniowy obóz wakacyjny w Kazimierzu Dolnym, młodzi ludzie mają szansę nawiązać przyjaźnie, które zaprocentują w przyszłości, a także lepiej poznać swoją ojczyznę – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski Rektor KUL, który w niedzielę odprawił Mszę św. w słynnej kazimierskiej Farze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W odkrywaniu swoich korzeni przez kilka dni towarzyszył uczestnikom obozu Joszko Broda. Zwieńczeniem warsztatów było uroczyste spotkanie, podczas którego mogliśmy posłuchać o tożsamości naszych gości, obejrzeć efekty ich pracy i wsłuchać się w niezwykłe głosy instrumentów, z których korzystał prowadzący. W tym wydarzeniu uczestniczył również Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek – Poznawanie i pielęgnowanie kultury polskiej, historii Polski i języka polskiego, a także wybitnych dzieł sztuki naszych artystów, to wyjątkowo cenne doświadczenie dla dzieci i młodzieży polonijnej, która na co dzień żyje poza granicami naszej ojczyzny. Obóz wakacyjny, zorganizowany dla nich w Kazimierzu Dolnym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, to bardzo cenna inicjatywa, dzięki której młodzi Polacy mogą każdego dnia wzmacniać własną tożsamość narodową, wiedzieć skąd pochodzą i kim są – ocenił podczas spotkania. W Rajchertówce obecne były także prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL i lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie obozu wakacyjnego znajdą się jeszcze wycieczki do Lublina i Warszawy, gdzie młodzież odwiedzi m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Łazienki Królewskie. Nasi goście skorzystają z Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej i poznają Muzeum Wsi Lubelskiej.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.