Inwentaryzacja polskich kościołów w USA

10 Lip, 2018

Inwentaryzacja polskich kościołów w USA

 

Trwa realizacja projektu “Parafie i kościoły polskie w USA”, będącego kontynuacją ubiegłorocznych działań dokumentacyjnych dotyczących polskiego dziedzictwa kulturowego w Stanach Zjednoczonych. Część druga obejmie parafie z kategorii “Polish Cathedrals” w stanach Michigan, Ohio, Nowy Jork oraz Pensylwania. Projekt realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL oraz Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu są dalsze prace nad katalogiem polskich parafii w USA zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym schematem uwzględniającym najważniejsze informacje dotyczące dziedzictwa materialnego i niematerialnego parafii, w tym stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz szkolnictwa. W związku z postępującym procesem przekształcania, niszczenia a niekiedy całkowitej likwidacji kościołów z kategorii “Polish Cathedrals”, istnieje pilna potrzeba kontynuacji prac badawczych i inwentaryzacyjnych tychże obiektów. Podstawowym działaniem projektu jest kwerenda i zabezpieczenie poprzez digitalizację niepowtarzalnych materiałów źródłowych, tj. rękopiśmiennych źródeł archiwalnych, dokumentacji fotograficznej i filmowej znajdującej się w archiwach parafialnych, dokumentacji architektonicznej, budowlanej i artystycznej świątyń i budynków towarzyszących. Realizatorzy projektu chcą ponadto wykonać szczegółową dokumentację fotograficzną zabytków architektury sakralnej i obiektów im towarzyszących: szkół, budynków parafialnych, obiektów należących do stowarzyszeń społeczno-politycznych czy bractw religijnych. Prace obejmą obiekty w Detroit, Cleveland, Pittsburgh, Buffalo i Syracuse.
Efektem końcowym będzie opracowanie katalogu w wersji cyfrowej.

W wyniku pierwszego etapu projektu dokonano inwentaryzacji archiwalnej i dokumentacji fotograficznej 21 obiektów, z listy tzw. “Polish Cathedrals” na terenie archidiecezji Chicago.

Media o projekcie:

Dziennik Związkowy

Magazyn publicystyczny “Jak my to widzimy – z daleka widać lepiej”

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *