KUL-owskie spotkania literackie: Michał Rusinek

8 Mar, 2017

KUL-owskie spotkania literackie: Michał Rusinek

16 marca 2017 r. gościem KUL-owskich spotkań literackich będzie literaturoznawca, tłumacz, pisarz i wykładowca akademicki dr hab. Michał Rusinek. Jego wieczór autorski „Wszystko (nad)zwyczajne. Michał Rusinek – rozmowa o Wisławie Szymborskiej i literaturze” odbędzie się o godz. 18.00 w Gmachu Głównym KUL, GG-208. Prowadzenie – dr Małgorzata Peroń, Instytut Filologii Polskiej KUL.

Michał Rusinek jest krakowianinem, absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. W 2002 roku obronił doktorat pt. „Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością”. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2012 roku na podstawie pracy „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figur”.
Mówi o sobie, że „wykłada (na UJ), przekłada (z angielskiego) i układa (wierszyki itp.)”. Prowadzi wykłady i konwersatoria z teorii literatury, retoryki i przekładu artystycznego. Napisał kilkadziesiąt artykułów naukowych, głównie z zakresu retoryki i teorii literatury na polonistyce, w Podyplomowym Studium Retoryki oraz w Studium Literacko-Artystycznym. Jest autorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek dla dzieci i dorosłych. Napisał m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figur”, „Retoryka podręczna, czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”, „Co ty mówisz? Magia słów, czyli retoryka dla dzieci”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Limeryki”, „Księga potworów”, „Jak robić przekręty? Poradnik dla dzieci”, „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”, „Wierszyki domowe”.
Pisuje felietony o książkach i języku, publikuje limeryki i drobne formy literackie. Stale współpracuje z portalem xiegarnia.pl, gdzie nagrywa felietony i recenzuje ciekawe książki.
Jest także autorem tekstów piosenek m.in. dla Doroty Miśkiewicz, Anny Marii Jopek i Grzegorza Turnaua.
W latach 1996-2012 był sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Od roku 2005 zasiada w Komisji Żywego Słowa przy Radzie Języka Polskiego PAN. Od 2012 roku zarządza Fundacją Wisławy Szymborskiej.

Na spotkanie zaprasza Towarzystwo Przyjaciół KUL.


kul_plakat_2017_rusinek-1-1

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *