Pielgrzymi z Bydgoszczy

8 Lip, 2019

Pielgrzymi z Bydgoszczy

Członkostwo w oddziale Towarzystwa Przyjaciół KUL to nie tylko zobowiązanie do wspierania Uniwersytetu, ale przede wszystkim szansa na tworzenie wspólnoty z ludźmi, którzy wyznają podobne wartości. Oddział TP KUL w Bydgoszczy dobrze wykorzystuje tę możliwość – o wspólnym pielgrzymowaniu napisali do nas państwo Mirosława i Marek Grzybowscy.

Corocznym zwyczajem, u progu wakacji członkowie i sympatycy TP KUL w Bydgoszczy pielgrzymują do Sanktuariów Maryjnych w Polsce i nie tylko. Dzięki tegorocznej inicjatywie i zorganizowaniu pielgrzymki przez Prezesa bydgoskiego Oddziału TP KUL pana Antoniego Poślednika mogliśmy nawiedzić kilka miejsc, które dla nas ludzi wierzących mają dużą wartość duchową. W dniach 27-30 czerwca br. byliśmy w Markowicach, Świnicach Warckich, Głogowcu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Częstochowie i Licheniu. Opiekę duchową naszej pielgrzymki zapewniał ksiądz dr Michał Adamczyk.
Szczególnym miejscem na trasie naszej pielgrzymki były Wadowice. Jest to niezwykłe miejsce dla wszystkich polaków. To tutaj urodził się nasz największy rodak, święty papież Jan Paweł II. Byliśmy w kościele parafialnym, gdzie ochrzczony został mały Karol Wojtyła. Zwiedziliśmy również wystawę w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego, która w sposób multimedialny przedstawia życie Karola Wojtyły i jego dalsze losy jako papieża Jana Pawła II. W centrum wystawy zachowano pomieszczenia z wyposażeniem z czasów, kiedy mieszkała w nich rodzina Wojtyłów. Ponadto niezwykłe są sale, gdzie przedstawiono trasy i ilości pielgrzymek papieskich. Ze wzruszeniem uczestniczyliśmy w ostatniej nauce życiowej Papieża, jak należy z wiarą żyć, chorować i umierać. Niezwykle poruszające to przesłanie dla nas wszystkich.
W sobotni wieczór dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Uczestniczyliśmy w niezwykłym nabożeństwie – śpiewaliśmy hymn liturgiczny ku czci Bogurodzicy – Akatyst.

W niedzielę po porannej mszy świętej, uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej poprowadzonej przez naszego duchowego opiekuna księdza Michała w Kaplicy św. Józefa na Halach przy Jasnej Górze.
W drodze powrotnej nawiedziliśmy miejsce Objawień Matki Bożej w grąblińskim lesie koło Lichenia, Kościół p.w. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych i Bazylikę – Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Jesteśmy niezwykle ubogaceni pięknem obiektów sakralnych, a przede wszystkim pięknem ducha wiary i modlitwy. Cieszy fakt, że w wielu miejscach spotykaliśmy polskie rodziny katolickie z małymi dziećmi i rodziców uczących dzieci prawd wiary.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *