Towarzystwo Przyjaciół KUL Polonijny Kongres Dziennikarzy Obywatelskich
Aktualności

Polonijny Kongres Dziennikarzy Obywatelskich

15 listopada 2021

Towarzystwo Przyjaciół KUL w Lublinie od czerwca br. realizuje projekt: Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich. To 400 godzin szkoleń dla uczestników z piętnastu krajów świata. Miejsce nie ma jednak znaczenia, bo za pośrednictwem Internetu, projekt połączył świat. Finałem będzie Kongres Dziennikarzy Obywatelskich (15-25 listopada) z udziałem gości specjalnych: prof. Jerzego Bralczyka, Magdaleny Wolińskiej- Riedi, Rafała Stańczyka, Sławomira Wróbla oraz fotografa Maksa Skrzeczkowskiego. Spotkania online są otwarte.

Kongres rozpocznie się w poniedziałek 15 listopada i potrwa do 25 listopada, kiedy to odbędzie się finalne spotkanie, podczas którego poznamy prace uczestników Akademii – video, audio, foto. Zaprezentowany zostanie także Multimedialny Album Dobrych Praktyk stworzony we współpracy Polonii ze specjalistami prowadzącymi szkolenia. – Blisko trzy miesiące intensywnych szkoleń, dyskusji i inspirujących rozmów, pokazały jak ogromną potrzebę współdziałania mają nasi rodacy. Cieszymy się, że tak licznie i z zaangażowaniem skorzystali z naszych propozycji – podkreśla dr Wojciech Wciseł, koordynator projektu.

Finał poprzedzą „Spotkania z mistrzem”. Wszystkie online, o godz. 18. Pierwsze z nich „Z ziemi włoskiej do Polski. Praca korespondenta zagranicznego” z red. Magdaleną Wolińską-Riedi, dziennikarką, korespondentką TVP w Rzymie oraz autorką książek już w poniedziałek 15 listopada.

W środę 17 listopada “Być jak najbliżej. Praca korespondenta wojennego i dziennikarza zagranicznego”, czyli spotkanie z red. Rafałem Stańczykiem, korespondentem TVP w USA, dziennikarzem wojennym.

W czwartek 18 listopada “Nikt nie jest samotną wyspą. Integracyjna rola mediów polonijnych” spotkanie ze Sławomirem Wróblem – producentem „Magazynu z Wysp” dla TVP Polonia.

Przyszły tydzień (poniedziałek 22 listopada) rozpoczniemy z mistrzem, językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem, który odniesie się do sposobów komunikacji za pośrednictwem mediów, powie o roli jaką mogą odegrać osoby związane z mediami polonijnymi i niewątpliwie czymś nas zaskoczy.

Z kolei we wtorek, 23 listopada, wieczór dla ludzi pasjonujących się fotografią. “Fotograf bez granic” i spotkanie z Maksem Skrzeczkowskim, zdobywcą Grand Press Photo 2021, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Ze względu na możliwość zetknięcia się z tak wyjątkowymi gośćmi spotkania są otwarte i każdy kto się zarejestruje będzie mógł w nich uczestniczyć. Serdecznie zapraszamy – zachęca dr Wciseł.

Partnerzy merytoryczni projektu: Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Projekt „Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Linki do zapisów dostępne są na profilu TP KUL na Facebooku.

Tekst: Monika Stojowska