Towarzystwo Przyjaciół KUL Pomoc dla Ukrainy
Aktualności

Pomoc dla Ukrainy

10 marca 2022

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL nie ustają w gromadzeniu i przekazywaniu pomocy dla walczącej Ukrainy oraz mieszkańców tego kraju, którzy schronili się w Lublinie.

Te działania nie byłyby możliwe bez rzeszy Darczyńców – dzięki ich życzliwości możemy wspierać społeczność w Żytomierzu. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie stał się w ostatnich dniach miejscem dystrybucji pomocy z Polski. Jako najpilniejszą potrzebę prezes Wiktoria Laskowska – Szczur wskazała zapewnienie mieszkańcom chleba. W punkcie, który dystrybuuje pomoc jest on przygotowywany za pomocą wypiekacza, który działa nieustannie – dlatego niezbędne okazało się dostarczenie kolejnych takich urządzeń. O wsparcie poprosiliśmy firmę EURO-net (RTV Euro AGD) i nie zawiedliśmy się! Do Żytomierza już niebawem dotrze 5 wypiekaczy przekazanych przez tę firmę. Dziękujemy!

W styczniu, po przerwie spowodowanej pandemią, wznowiliśmy kwesty na rzecz KUL w lubelskich parafiach. Środki, które zostały zebrane do puszek 27 lutego br. zasilą budżet przeznaczony na bezpośrednie działania w Ukrainie, np. dzięki ofiarności wiernych mogliśmy sfinansować zakup niezbędnych leków.

(Fot.: KUL)

Żeby wspomóc komunikację między Polakami i Ukraińcami Towarzystwo Przyjaciół KUL zakupiło również Angielsko-polsko-ukraiński niezbędnik rozmówkowy, który jest do dyspozycji wszystkich, którzy odwiedzają punkt zbiórki darów na KUL (Kolegium Jana Pawła II przy ul. Łopacińskiego 5).

Kolejne działania przygotowane przez Uniwersytet:

infolinia (g. 8.00-21.00) +48 515 852 632 w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim. Informacje np. gdzie się udać po pomoc, formach pomocy i akcjach pomocowych realizowanych przez KUL, a także o możliwościach kontynuowania studiów w Polsce. Informacje można również otrzymać pisząc na e-mail: ukraina@kul.pl
bezpłatne noclegi (krótkoterminowe) w domach studenckich dla studentów z Ukrainy i ich rodzin
tel. (81) 445 48 16 akademik przy ul. Konstantynów 1d
tel. (81) 445 47 30 akademik przy ul. Konstantynów 1b
tel. (81) 445 30 03 akademik przy ul. Niecałej 8
zbiórka darów – pracownicy oraz wolontariusze KUL przyjmują najbardziej potrzebne rzeczy dla rodzin z Ukrainy. Punkt zbiórki znajduje się w szatni na parterze Kolegium Jana Pawła II (od ul. Łopacińskiego). Punkt czynny jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-20.00. Dzięki pomocy darczyńców na Ukrainę wyruszyło już 10 transportów z darami.

Zaktualizowana lista potrzebnych produktów:

długoterminowa żywność: gorące kubki, zupki chińskie do zrobienia w kubku, dania instant zalewane w kubkach, konserwy, wafle ryżowe, chrupkie pieczywo, kawa, herbata, woda w małych butelkach, drobne batony energetyczne, musy owocowe, chrupki
apteczki, opatrunki
ciemne, grube śpiwory, karimaty, odzież termiczna, kubki termiczne
podpaski, tampony, pampersy, chusteczki nawilżane, szampony, żele pod prysznic, pasty i szczoteczki do zębów
kubki jednorazowe, ręczniki papierowe
leki: uspokajające, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, opatrunki (bandaże, plastry, gazy), środki do dezynfekcji
wyprawki szkolne: plecaki szkolne, zeszyty, piórniki z wyposażeniem
NIE PRZYJMUJEMY: ubrań, zabawek plastikowych, pluszaków, serków, jogurtów i pieczywa

zbiórka środków finansowych: Fundacja Rozwoju KUL otworzyła konto bankowe, na które można wpłacać środki przeznaczone na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji. Nr konta: 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532
IBAN: PL83 1050 1953 1000 0090 8154 7532, SWIFT: INGBPLPW
Fundacja Rozwoju KUL Jana Pawła II, Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin

pomoc prawna – świadczona przez pracowników i studentów KUL w ramach Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa. 881 917 171 i 884 006 774 (całodobowo) lub tel. 606 703 933 (tylko w godzinach 9-13)
pomoc psychologiczna
pomoc dla osób z niepełnosprawnością (np. transport)
pomoc duchowa – m.in. nabożeństwa w języku ukraińskim i spotkania z duszpasterzem KUL
pomoc rodzinom, matkom z dziećmi w opiece nad dziećmi
bank ofert pracy dla uchodźców – oferty pracy stałej i dorywczej można przekazywać do Biura Karier KUL tel. 81 445 41 32, e-mail: praca@kul.pl
pomoc wolontariuszy w punktach informacyjnych i noclegowych

Pochodzący z Ukrainy studenci KUL będą mogli też liczyć na finansowe wsparcie uczelni (szczegóły w tej sprawie są w trakcie uzgadniania), a także mogą liczyć na pomoc rzeczową. Ponadto studentom, którzy ze względu na działania wojenne, musieli przerwać naukę w Ukrainie, KUL zamierza pomóc w kontynuacji kształcenia na naszym uniwersytecie. Podobną pomoc kierujemy w stronę naukowców.

Bardzo dziękujemy za wszelką życzliwość i wsparcie!