Towarzystwo Przyjaciół KUL Projekt łączący świat
Aktualności

Projekt łączący świat

11 października 2021

Radość bycia razem, radość nauki i odkrywania – Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich, czyli Projekt TP KUL, który realizowany jest od ponad miesiąca. Z powodzeniem.

Kim są jego uczestnicy? To Polacy mieszkający w różnych zakątkach świata: Maroku, Anglii, USA, Hiszpanii, Izraelu, Rosji, Australii a nawet w Chinach. Kobiety i mężczyźni, w różnym wieku. Łączy ich jedno: są fantastycznymi, pełnymi radości życia ludźmi, którzy w lawinie obowiązków, wielu wyzwań, pracy zawodowej i różnic czasowych znaleźli chwilę na to, by dołączyć do intensywnego projektu medialnego.

– W pięciu grupach szkoleniowych, niemal każdego dnia, zdarza się nawet, że do północy, prowadzone są szkolenia, oczywiście zdalnie. Tu ukłon w stronę Grzegorza Winnickiego, który odpowiada za zajęcia z fotografii. Z nim uczestnicy projektu wyruszają nawet w teren, łącząc się online – mówi Monika Stojowska, superwizor, opiekun grup szkoleniowych.

 

Odkrywają też zasady funkcjonowania mediów społecznościowych, dowiadują się jak tworzyć i montować materiały video, występować publicznie czy pisać teksty dziennikarskie. – Mamy sytuację, że jedna z uczestniczek wciągnęła do projektu swojego przyjaciela. Zdarza się, że otrzymujemy piękne zdjęcia, np. z Australii. Ludzie tak szczerze dzielą się tym co robią, swoimi historiami. Cieszy nas, że atmosfera tych spotkań jest bardzo pozytywna – dodaje Stojowska.
Co o Akademii mówią jej członkowie? „To fajna sprawa, by zrobić coś dla Polonii w wielu krajach”- pisze na Twitterze ojciec Teofil, misjonarz w Ziemi Świętej, z Magdali nad Jeziorem Galilejskim i… kibic Jagielloni.

Projekt potrwa do końca listopada. Zakończy się Kongresem, podczas którego uczestnicy szkoleń z całego świata pochwala się efektami pracy w ramach Akademii Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich.

Partnerem merytorycznym projektu jest Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL i Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Projekt „Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Tekst i foto.: Monika Stojowska