Przyjaciele KUL z pielgrzymką w Łagiewnikach

Posted by on 4 cze, 2014 in Aktualności | 0 comments

Przyjaciele KUL z pielgrzymką w Łagiewnikach

Przyjaciele KUL z Lublina wzięli udział w VII Ogólnouniwersyteckiej Pielgrzymce do Krakowa-Łagiewnik 31 maja. Odwiedzili sanktuaria św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego, uczestniczyli we Mszy św. i spotkali się z abp. Mieczysławem Mokrzyckim. Pielgrzymka miała charakter dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II.

Uczestników całodniowej wyprawy nie odstraszyła wczesna pora wyjazdu – raźno śpiewali w autokarze „Kiedy ranne wstają zorze…” i witali wstający nowy dzień. Po dotarciu do Łagiewnik nasza grupa wraz z pozostałymi uczestnikami pielgrzymki odprawiła nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przechodząc od sanktuarium św. Jana Pawła II do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwo prowadzili ojcowie jezuici z duszpasterstwa akademickiego KUL.

grupa

W Łagiewnikach modliliśmy się w czasie koronki do Bożego Miłosierdzia i Mszy św. celebrowanej przez bp. Jana Zająca, biskupa pomocniczego diecezji krakowskiej.

Msza

W czasie Eucharystii rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński dokonał aktu zawierzenia Miłosierdziu Bożemu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. „Oto my, społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: profesorowie, studenci, pracownicy, emeryci, absolwenci i przyjaciele, pielgrzymujemy do Ciebie, aby złożyć Ci nasze zawierzenie i oddać się całkowicie Twemu Nieskończonemu Miłosierdziu. Przychodzimy do Ciebie z naszym zawołaniem: Deo et Patriae – Bogu i Ojczyźnie. Przychodzimy z zobowiązaniem naszej uczelni do czynienia prawdy w miłości. Tobie oddajemy wszystkie osoby i wydarzenia związane z naszą Alma Mater. Tobie zawierzamy naszą naukę i pracę, nasze poszukiwanie prawdy i mądrości, nasze plany i radości, ale również problemy i niepokoje. Tobie zawierzamy kształtowanie umysłów i serc oraz naszą służbę dla dobra Kościoła, Ojczyzny, Europy i świata. (…) Pomóż nam, abyśmy w każdych okolicznościach życia i pracy, potrafili odważnie, mądrze i bezkompromisowo świadczyć o naszej wyłącznej przynależności do Ciebie” – modlił się ks. prof. Dębiński.

Rektor przypomniał także silne związki Uniwersytetu z Janem Pawłem II, niegdyś profesorem naszej Uczelni.

papa

Kolejnym punktem programu był spektakl Teatru ITP „Opowieści papieskie”, oparty na tekstach Karola Wojtyły. Głębokie przesłanie widowiska wprowadziło zebranych do spotkania z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, byłym sekretarzem Jana Pawła II, który opowiedział o swoim doświadczeniu życia u boku świętego. Rozmowę prowadziła Małgorzata Żurakowska z Instytutu Dziennikarstwa KUL, dziennikarka Radia Lublin.

ITP

Abp Mokrzycki podkreślił, że Jan Paweł II pokazał, że można być świętym, będąc normalnym człowiekiem, który każdego dnia wypełnia swoje obowiązki. – Był bardzo zdyscyplinowany. Miał swój schematyzm, którego się trzymał. Był bardzo obowiązkowy, dzięki temu mógł tyle zrobić – opisywał arcybiskup lwowski. Zaznaczył, że bardzo wiele czasu papież poświęcał na modlitwę oraz lekturę. – Codziennie przez trzy godziny czytał książki. Kiedyś ks. Dziwisz zaproponował: – Może by Ojciec Święty zrezygnował z czytania? Odpowiedział: – Nie, bo to mnie trzyma. Ks. Styczeń mówił, że książki są dla niego jak narkotyk. Obok żadnej nie przeszedł obojętnie. Mówił: „tę odsyłamy do biblioteki, tę zostawiamy u siebie, tę zostawiamy na wakacje”.

abp MM

Jan Paweł II według relacji swego sekretarza był człowiekiem, który nie obawiał się łamać zastanych schematów. Wprowadził zwyczaj, że w śniadaniu uczestniczyli goście, przyjmował reprezentantów różnych dziedzin, ponieważ interesował się każdą dziedziną życia.

Nie tylko lubił modlić się i pracować, ale umiał cieszyć się życiem, podkreślał abp Mokrzycki. W Watykanie był czas na sport i koncerty, a także na wycieczki poza miasto, które przygotowywali żandarmi wraz ze swymi rodzinami, zakończone wspólnym ogniskiem i śpiewami.

Śpiewami i modlitwą zakończyła się także nasza pielgrzymka do Krakowa-Łagiewnik. Wszystkim jej uczestnikom serdecznie dziękujemy za to spotkanie!

bus

Foto: Edyta Rubach, Elżbieta Krawczyk, Tomasz Koryszko (www.kul.pl)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *