Święto Patronalne KUL

31 maja, 2016

Święto Patronalne KUL

 

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 3 czerwca – KUL będzie obchodził swoje Święto Patronalne.

Obchody rozpoczną się już dzień wcześniej, uroczystością wręczenia księgi pamiątkowej ks. prof. Andrzejowi Szostkowi, rektorowi KUL w latach 1998-2004.

swieto_patronalne_2016_plakat_ks._prof._szostek

Tradycyjnie już Święto Patronalne uświetni kolejny koncert z cyklu OPUS MAGNUM – KULowskie wieczory z muzyką. W niedzielę, 5 czerwca w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego o godz. 18.00 z Nadzwyczajnym Recitalem Skrzypcowym wystąpi Alena Baeva, z towarzyszeniem Petera Laula na fortepianie. Wstęp wolny.

Opus Magnum

 

Program Święta Patronalnego:

2 czerwca
godz. 16.00, Centrum transferu Wiedzy, aula CTW-408

Uroczystość wręczenia księgi pamiątkowej ks. prof. Andrzejowi Szostkowi MIC, rektorowi KUL w latach 1998-2004

3 czerwca

godz. 9.00, Kościół Akademicki KUL
Msza święta – przewodniczenie i homilia – JE Bp Andrzej Jeż, Biskup Tarnowski

godz. 11.00, Aula im. Stefana Kardynała WyszyńskiegoWręczenie dyplomów ukończenia studiów licencjackich oraz magisterskich
– Wręczenie dyplomów doktora habilitowanego oraz nominacji profesorskich
– Wręczenie wyróżnień pracownikom Uniwersytetu w kategorii Wydarzenie roku akademickiego 2015/16
– Wręczenie Nagrody im. Anieli hrabiny Potulickiej – za wybitne osiągnięcia naukowe wpisujące się w idee chrześcijańskiego humanizmu
– Nadanie honorowego tytułu KUL Deo et Patriae deditus Panu prof. dr hab. Wojciechowi Łączkowskiemu

Prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, ur. 3 października 1933 r. w Poznaniu. Pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w latach 1981-1982 prorektora UAM. W KUL zatrudniony od 1984 r. W latach 1990-1997 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, 1991-1997 członkiem Państwowej Komisji Wyborczej, a w latach 1994-1997 jej przewodniczącym, kolejno od 1998 do 2004 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Aktywnie uczestniczył w pracach Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Instytutu Zachodniego, Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Brał czynny udział w kongresach i konferencjach w Polsce i zagranicą.

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II nadał prof. Wojciechowi Łączkowskiemu honorowy tytuł Deo et Patriae deditus jako wyraz głębokiego szacunku, uznania i wdzięczności za gorące umiłowanie Ojczyzny oraz za pogłębioną refleksję i praktyczne uczestnictwo w przemianach społecznych i gospodarczych współczesnego świata, inspirowane mądrością i wrażliwością chrześcijańską.

5 czerwca, godz. 18.00, Aula im. Stefana Kard. Wyszyńskiego
Koncert z cyklu Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką – Nadzwyczajny Recital Skrzypcowy Aleny Baevy, Peter Laul – fortepian

Alena Baeva jest jednym z najwybitniejszych talentów muzycznych swojego pokolenia. Jej recitale i koncerty orkiestrowe w Rosji, Europie, USA, Chinach, Izraelu, Brazylii i wielu innych krajach były niezwykle udane i zdobyły znakomite recenzje prasowe.
Urodziła się w Kirgizji. Gry na skrzypcach zaczęła uczyć się w wieku 5 lat pod kierunkiem Olgi Daniłowej w Ałma Acie (Kazachstan). Jeszcze w trakcie swej nauki zdobyła kilka krajowych nagród dla młodych muzyków. W 1995 roku przeniosła się wraz z rodziną do Moskwy i rozpoczęła naukę w Centralnej Specjalnej Szkole Muzycznej przy Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie profesora Edwarda Gracza. W 2002 roku została studentką Konserwatorium Moskiewskiego. Pobierała lekcje u Shlomo Minta, M. Rostropowicza oraz w Konserwatorium Paryskim u prof. B. Garlickiego.
Swoją międzynarodową karierę rozpoczęła w wieku 10 lat, koncertując na Międzynarodowym Festiwalu w Tours, we Francji.
Mając 12 lat, wygrała VII Międzynarodowy Konkurs w Kloster-Schontal (Niemcy), otrzymując jednocześnie nagrodę za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego. W 2000 roku zdobyła I nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Bacha i Chiaccony Bartóka na II Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, jako najmłodsza uczestniczka tego konkursu. W październiku 2001 roku wygrała XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, otrzymując złoty medal i 9 nagród specjalnych, m.in. za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W 2004 roku artystka zdobyła Grand-Prix na II Międzynarodowym Konkursie im. N. Paganiniego w Moskwie. Jej wyjątkowy artyzm i talent został uhonorowany przyznaniem nagrody specjalnej. Artystka otrzymała z Rosyjskiej Państwowej Kolekcji w roczne użytkowanie skrzypce Stradivari 1723, należące w przeszłości do Henryka Wieniawskiego. Artystka wspierana jest przez moskiewską fundację „Art of the Violin Foundation”. W maju 2005 była laureatką Konkursu Królowej Belgów Elżbiety.
Od 2001 roku Alena Baeva jest solistką Filharmonii Moskiewskiej. Wspierana jest przez Fundację im. Rostropowicza “The Art of the Violin Foundation”, która udostępniła jej do gry unikalne skrzypce Carlo Tononiego z 1720 roku.
Artystka nagrała płyty dla Pentatone Classics (koncerty Brucha i Szostakowicza), dla DUX (koncerty Szymanowskiego), dla SIMC (sonaty Poulenca, Debussyego i Prokofiewa).

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *