Teatr ITP, czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów

Posted by on 4 lut, 2014 in Multimedia, Video | 0 comments

Teatr ITP, czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów

 

Utwór ze spektaklu Teatru ITP “Odysea” w wykonaniu Urszuli Kasprzak, muz. Sławomir Badowski

 

 

OPOWIESCI PAPIESKIE:

 

 

PROROCK:

 

 

Prawdziwa historia człowieka z La Manchy

 

 

Spełniony sen – aktorzy ITP o spektaklu

Grupa powstała na wiosnę 2001 roku. Wtedy to studenci polonistyki KUL, prowadzeni przez kolegę ze studiów – ks. Mariusza Lacha, zaprosili kilku znajomych i wystawili wspólnie „Perłę”: parafrazę biblijnej przypowieści o kupcu, poszukującym pięknych pereł. Rzecz miała miejsce w czasie festiwalu kultury studenckiej „Kulturalia” (25 IV 2001), a dobre przyjęcie zgotowane przez publiczność zachęciło Teatr do dalszej pracy.

Zespół (w większym już składzie) zebrał się we wrześniu 2001 na warsztatach teatralnych w Zduńskiej Woli i przygotował swój pierwszy autorski musical „Toast” na podstawie „Listów starego diabła do młodego” C. S. Lewisa. Wtedy powstała nazwa ITP – Inicjatywa Teatralna Polonistów, bo choć w skład teatru wchodzili już studenci różnych kierunków i lubelskich uczelni, początkowa inicjatywa należała przecież do polonistów.

Kolejnym przedsięwzięciem Teatru ITP była etiuda pt. „To co jest, trwa i będzie” stworzona z myślą o KUL-owskim wieczorze wigilijnym. Mimo iż była bardzo krótka (12 min.), zaznaczyła się jako wartościowe doświadczenie na drodze poszukiwania własnego stylu. Tym razem mniej było dialogów, zaś więcej scen zbiorowych, wspólnego ruchu i śpiewu. Od tego czasu ITP wykorzystuje w swoich spektaklach to, co jest uznawane za jego największy atut: grę grupy aktorów, chóralny śpiew, emocje wzmacniane szerokim, plastycznym ruchem masy ludzi na scenie.

Do kolejnego musicalu – „Historyi” opartej na średniowiecznych moralitetach – ITP musiało urządzić specjalne przesłuchania, by stworzyć towarzyszący grupie aktorskiej chór. Również to przedstawienie zostało przygotowane na wyjazdowych warsztatach. Od tego czasu Teatr liczy ok. 40 aktorów i jest największą muzyczną studencką inicjatywą kulturalną w Polsce.

Praca w Teatrze ITP ma swój szczególny, wyregulowany przez długą wspólną pracę, rytm. Na początku każdego roku akademickiego (tradycyjnie już – w listopadzie) Teatr wystawia nowy autorski musical. Po premierze prace nie ustają: w odpowiedzi na zaproszenia z całej Polski na większe lub mniejsze sceny ITP gra spektakle wyjazdowe. W międzyczasie przygotowuje małą etiudę świąteczną, aby – jak co roku – wystawić ją na opłatku uniwersyteckim na KUL.

Autorami muzyki są: Marcin Kłysewicz (stworzył muzykę do większości spektakli teatru) oraz inne zaprzyjaźnione osoby (Sławek Badowski – Łódź, Marcin Dzwonowski – Gliwice). Ćwiczeniem umiejętności wokalnych zespołu i aranżacjami chóralnymi zajmuje się wieloletnia kierowniczka chórów Kinga Bogacz. Teatr ITP zaprasza również z całej Polski uznanych specjalistów w swych dziedzinach do współpracy przy tworzeniu musicali.

Teatr nie ogranicza się tylko do grania w Lublinie – zdążył zaznaczyć się na wielu profesjonalnych scenach: dawał występy w Łodzi, Nowym Sączu, Siedlcach, Warszawie (Teatr ROMA), Częstochowie, Bydgoszczy, Elblągu, Gdyni, Zielonej Górze, Nidzicy, Płocku. Aktorzy zrealizowali w tym czasie jeden kameralny dramat „Nasze miasto” T. Wildera oraz kilka mniejszych etiud, które stanowią często kwintesencję ich umiejętności.

Kolejne spektakle Teatru ITP to: „Raj utracony” na podstawie dzieła J. Miltona, „Józef – biblijna komedia muzyczna”, widowisko plenerowe – „Niebieski Ptak”, musical na motywach homerowej epopei „Odysea” oraz „Koncert ITP”, w którym można usłyszeć piosenki z całego repertuaru teatru. W ostatnim sezonie teatr zrealizował kolejne premiery: „Opowieści papieskie” – widowisko muzyczno-plastyczne oparte na tekstach Karola Wojtyły, oraz komedię „Peer Gynt czyli o trolach, smoku i grze komputerowej” skierowaną do młodego widza.

Tekst za: www.kul.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *