Wystawa „Więzienne lata Prymasa Wyszyńskiego 1953–1956”

Posted by on 17 lut, 2014 in Aktualności, Zaproszenia | 0 comments

Wystawa „Więzienne lata Prymasa Wyszyńskiego 1953–1956”

 

Lubelscy dominikanie zapraszają do obejrzenia wystawy poświęconej więziennym latom Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach 1946-48 Wielkiego Kanclerza KUL.

Wystawa poprzez kilkadziesiąt archiwalnych fotografii, pochodzących ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Zgromadzenia Księży Marianów w Stoczku Klasztornym, Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych Sanktuarium pw. św. Józefa w Prudniku i cytaty z „Zapisków więziennych” dokumentuje miejsca uwięzienia Prymasa Tysiąclecia.

Aresztowanie Prymasa Wyszyńskiego 25 września 1953 roku było apogeum walki władz komunistycznych z Kościołem katolickim w Polsce. Do roku 1956 internowany Stefan Wyszyński przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim (Klasztornym), Prudniku Śląskim i Komańczy. Zwolniony został w październiku 1956 r.

Wystawa została przygotowana w 2011 r. przez Renatę Gieszczyńską z Delegatury IPN w Olsztynie we współpracy z kilkoma ośrodkami Biura Edukacji Publicznej IPN w kraju.
W lubelskim klasztorze można ją oglądać do 3 marca 2014 na krużgankach klasztornych.

Organizatorzy: IPN, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie oraz Fundacja Ponad Granicami

(za: www.lublin.dominikanie.pl)

foto: Archiwum KUL

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *