Zaproszenie do Muzeum Nadwiślańskiego

21 Cze, 2016

Zaproszenie do Muzeum Nadwiślańskiego

 

Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Agnieszka Zadura i Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoni Dębiński zapraszają na promocję katalogu wystawy czasowej pt.: „Aby to piękno służyło innym… Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich” 22 czerwca.

Głównym punktem spotkania promocyjnego będzie wykład dr. Krzysztofa Przylickiego, opiekuna zbiorów muzealnych KUL, autora i współkuratora wystawy, który opowie o życiu i pasji kolekcjonerskiej Tadeusza Litawińskiego oraz przedstawi najnowszy stan badań nad kolekcją.

Zorganizowana przez MNKD i KUL wystawa pt. “Aby to piękno służyło innym” prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego. Zbiór ten jest jedną z najcenniejszych kolekcji prywatnych powstałych w Polsce przed 1986 r. Pretekstem do zorganizowania wystawy stała się 30. rocznica przekazania kolekcji do KUL. Wystawa prezentuje zarówno dzieła sztuki, które są własnością Uniwersytetu, jak i obiekty, które uległy rozproszeniu jeszcze za życia kolekcjonerów i znalazły się w zbiorach muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych.

Liczący 384 strony katalog wystawy prezentuje wszystkie znane dzieła sztuki wchodzące w skład historycznej kolekcji Państwa Litawińskich. Noty obiektów zawierają ich kolorowe zdjęcia, podstawowe dane oraz wyczerpującą bibliografię. Katalog wzbogacają eseje poświęcone dziejom kolekcji oraz artykuł dotyczący najnowszych metod udostępniania sztuki osobom niewidomym.

Publikacja wydana została przez Towarzystwo Przyjaciół KUL i Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

22 czerwca 2016 / godz. 15:00 / Gmach Główny MNKD / Kazimierz Dolny / Rynek 19

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *