Towarzystwo Przyjaciół KUL Spotkanie w Bydgoszczy
Aktualności

Spotkanie w Bydgoszczy

26 września 2023

W Bydgoszczy w 1956 r. powstała najpierw Komisja do Specjalnych Zadań TP KUL, która z czasem przekształcona została w Zarząd Oddziału towarzystwa z siedzibą w Domu Katolickim przy farze. Pierwszym prezesem oddziału został Konstanty Roszczyniała. Natomiast od 1983 służbę tę pełni Antoni Poślednik. Ta niezwykła postać została doceniona przez ks. prof. Mirosława Kalinowskiego Rektora KUL i Prezesa TP KUL medalem Signum Universitatis. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 23 września 2023 r. w bydgoskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i dokonał go ks. dr Filip Krauze. We wspólnej modlitwie naszych Przyjaciół z Bydgoszczy uczestniczyli także ks. dr Michał Adamczyk, wieloletni opiekun duchowy Oddziału oraz jego następca ks. dr Radosław Wnuk.

 

 

 

 

 

 

 

Po Eucharystii spotkanie przeniosło się do sali parafialnej, gdzie przy suto zastawionym stole był czas na wspomnienia i podziękowania dla p. Antoniego. On sam skromnie mówił: Zachowywałem się cały czas normalnie, nie wydziwiałem, nie robiłem czegoś wyjątkowego. Ta moja zasługa to jest jakaś jedna dziesiąta część tego, bo cała reszta to leżała w Zarządzie. Miałem szczęście do ludzi, którzy rządzili, którzy naprawdę byli fajnymi osobami i chętnymi do wszelkiej pracy – no i bardzo zaangażowanymi. Ze względu również na dobre stosunki z Zarządem Głównym TP KUL w Lublinie to wszelkie informacje, wiadomości wszystkie, całe życie KUL to po prostu znałem. Zdarzyło się, że przez kilka kadencji byłem członkiem Zarządu Głównego TP KUL w Lublinie i w związku z tym miałem żywy kontakt z KUL i to nam pomagało tu w Bydgoszczy, na miejscu w naszej pracy. Łatwiej było ściągnąć kogoś na spotkanie do nas, łatwiej było tam pojechać – byliśmy jak u siebie w domu. Lata lecą, już takich wyjazdów nie robimy, no ale jeszcze na tyle na ile możemy to staramy się ten KUL przypominać wszem wobec i szerzyć te idee KUL.

 

 

 

W niedzielę 24 września 2023 r. ks. dr Filip Krauze gościł w parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią, gdzie proboszczem jest ks. dr Michał Adamczyk, którzy przez wiele lat towarzyszył duchowo bydgoskiemu Oddziałowi TP KUL. Wdzięczność Towarzystwa została wyrażona w przekazanym dyplomie 100-lecia TP KUL. Obecnie opiekę duszpasterską nad naszymi Przyjaciółmi w Bydgoszczy i okolicach sprawuje ks. dr Radosław Wnuk, który jest wikariuszem parafii św. Wawrzyńca.

 

 

Panu Antoniemu Poślednikowi wraz z całym Oddziałem TP KUL  w Bydgoszczy serdecznie dziękujemy za wiele lat owocnej pracy na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i życzymy Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.