Towarzystwo Przyjaciół KUL KULturalne lato w Polsce – podsumowanie
Aktualności

KULturalne lato w Polsce – podsumowanie

22 sierpnia 2022

To było 14 dni pełnych radości, zabaw, odkrywania nowych miejsc i smaków, zawiązywania przyjaźni i cieszenia się pięknem Polski. Czas „ARTcampu – KULturalnego lata w Polsce” dobiegł już końca, jednak do wspomnień z tego wyjątkowego obozu uczestniczy będą wracać przez kolejne tygodnie.

W drugiej części obozu – tak jak w pierwszej, nie zabrakło ogromu atrakcji. Pobyt w Warszawie zaowocował jeszcze lepszą znajomością historii Polski – zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, wizyta w Archikatedrze Warszawskiej i modlitwa przy sarkofagu bł. Kardynała Stefan Wyszyńskiego, oraz zwiedzanie stolicy pozwoliły młodzieży polonijnej na poznanie ducha walki ich przodków.

Tradycje można poznawać także „od kuchni” – szczególnie, gdy uczestniczy się w warsztatach z wypieku lubelskich cebularzy czy kazimierskich kogutów.

Lato z KUL to także przejażdżka kolejką wąskotorową do Poniatowej, wizyta u uroczych alpak oraz taneczny wieczór, który zgromadzeni w kazimierskiej Rajchertówce rozpoczęli od nauki poloneza. Wielu wrażeń dostarczyło zwiedzanie Kazimierza Dolnego, w szczególności off road po wąwozach, oraz warsztaty fotograficzne prowadzone przez Maksa Skrzeczkowskiego (laureat Grand Press Photo 2021).

Kolejną dawkę wiedzy uczestnicy „ARTcampu – KULturalnego lata w Polsce” zdobyli podczas pobytu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II – warsztaty w Centrum Medialnym KUL wprowadziły ich w świat pracy z obrazem i dźwiękiem.

Te wszystkie aktywności są już wspomnieniem, jednak jak zgodnie podkreślają uczestnicy, był to wyjątkowy czas, który pomógł im poznać swoją tożsamość, wymienić doświadczenia – a przede wszystkim nawiązać nowe przyjaźnie.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.